Перейти до контакту

Інформація для користувачів бібліотеки КЗ «ХФВКМ» ХОР - Бібліотека КЗ «ХФВКМ» ХОР

Дякуємо, що завітали до офіційного сайту бібліотеки Харківського фахового вищого коледжу мистецтв
61010, Україна, місто Харків
вулиця Українська, 8/10
+380 (57) 733-30-45
+380 (57) 733-01-55
kvkm67@gmail.com
АРКІВСЬКИЙ ФАХОВИЙ ВИЩИЙ КОЛЕДЖ МИСТЕЦТВ
Пропустити меню
АРКІВСЬКИЙ ФАХОВИЙ
ВИЩИЙ КОЛЕДЖ МИСТЕЦТВ
Пропустити меню

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КОРИСТУВАЧІВ БІБЛІОТЕКИ

23 листопада 2024 року

23 листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів. Кожного року ця незабутня дата припадає на останню суботу листопада. День пам’яті жертв Голодоморів – день великої скорботи для українців.




Цього року ми втретє вшановуємо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни Росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані. З нагоди цієї дати бібліотека Коледжу підготувала віртуальну книжкову виставку « Голодомор – помста за свободу».

<
>

21 листопада 2024 року

11 років тому, 21 листопада 2013 року, на майдан Незалежності у Києві вийшли кілька сотень людей, щоб висловити свій протест проти рішення влади, яке загрожувало Україні втратою незалежності та перекреслювало її європейське майбутнє.




Того листопадового вечора ніхто не здогадувався, що в історії не тільки України, а й усього світу починається новий етап і що події, які відбуватимуться наступні 94 дні – перший крок на шляху до драматичних геополітичних змін. Їх тригером стало продовження боротьби українського народу, що велася не за матеріальні блага чи владу, а духовні цінності – Гідність і Свободу.




Цінності, про які у Європі не говорили, бо вважали їх очевидними, про які в росії мовчали, бо вважали їх небезпечними. День Гідності та Свободи відзначається 21 листопада згідно з указом президента України від 13 листопада 2014 року.

<
>

28 жовтня 2024 року

80 років тому понад мільйон синів і доньок України поклали своє життя за визволення Батьківщини від фашистських окупантів. 28 жовтня 1944 року останній німецький солдат залишив найзахідніший регіон України – Закарпаття.




В цей день традиційно вшановують пам’ять воїнів, які загинули в боях за визволення України, та населення, яке постраждало від дій фашистських окупантів. В ході Другої світової війни 1941-1945 років саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від фашизму.




Воєнні дії відбувалися на території України протягом 40 місяців – із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року. У 1941–1944 роках на українській землі були зосереджені головні сили вермахту – від 57,1 до 76,7% загальної кількості дивізій. 607 з них було розгромлено саме на території України.

У ході визволення України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. воїнів, протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Найважливішими з них були: Воронезько-Харківська (13 січня – 3 березня 1943 року), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 року), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 року), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 року) та Львівсько-Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 року).

Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави.




За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.

В ході Другої світової війни бойовими нагородами було відзначено близько 2,5 млн. воїнів-українців, серед яких було чимало розвідників.




Ми пам’ятаємо усіх героїв, чия боротьба, самовіддана праця і героїзм сприяли звільненню України від нацистів. У серці кожного з нас жива пам’ять про неоціненний внесок українців у спільну перемогу в цій жахливій війні. Тим, хто загинув і тим, хто вижив у пеклі 40-х ми зобов’язані всім, що маємо сьогодні.

Від того дня, як з України накивав п’ятами останній солдат вермахту, минуло 80 років. У лютому 2022-го нас прийшли «визволяти» вже правнуки тих, хто виганяв нацистів у жовтні 1944-го. Сьогоднішнє «визволення» багато в чому нагадує «визвольний похід» червоної армії в Західну Україну у вересні 1939-го.

День визволення України від фашистських загарбників – це не лише свято пам’яті, а й нагадування про важливість миру, свободи та незалежності.

27 жовтня 2024 року

Поява будь-якої мови – це не подія, а тривалий процес, що відбувається протягом кількох століть. Оскільки мова є невід’ємною ознакою етносу, вона формується разом з відповідним етносом. Встановлення науковими методами віку етносу, як і будь-якого суспільно-історичного явища (держави, міста, культурно-історичного регіону тощо) передбачає необхідність довести неперервність його життя від часу його виникнення. Сaме завдяки неперервності етнокультурного розвитку зберігається генетичний зв’язок між окремими фазами розвитку культури та мови даного етносу протягом усього його життя.




До VІ ст. н. е. більшу частину території сучасної України та Польщі заселяли ранньослов’янські (інша назва – праслов’янські) племена, що мали більш-менш однорідну матеріальну та духовну культуру й розмовляли близькоспорідненими діалектами з багатьма спільними рисами, які в науці дістали назву «праслов’янська мова». Починаючи з І-ІІ ст.н.е. ця праслов’янська етномовна спільність поступово занепадала і на середину VІ ст.н.е. остаточно розпалася. Відтоді почали формуватися окремі слов’янські етноси. Паралельно з цим занепала і колись могутня Західна Римська імперія, в різних регіонах якої започаткувався й відбувався безперервний розвиток окремих європейських народів – французів, іспанців, англійців, німців, румунів та ін. Разом з утворенням етносів формувалися і їхні мови – часто до появи в них писемності та державності.



Із прийняттям християнства створюються школи, закладаються бібліотеки, перекладається численна кількість творів грецьких авторів; пишуться й оригінальні філософські, історичні і літературні твори. При цьому літературна мова зазнала впливу живої розмовної мови. Цей вплив відчутний в літописах, «Слові о полку Ігоревім» та інших творах.

Татаро – монгольська навала на деякий час затримала культурний поступ України, але не перервала його. В межах Великого Литовського князівства (XIV-XVI ст.) починається середньоукраїнський етап у розвитку української мови, яка стає державною. До нас дійшло 500 томів документів, написаних літературною мовою того часу, в якій присутні елементи живої української мови.



У козацьку добу (XVI-початок XVIII ст.) бурхливо розвиваються українська наука, шкільництво, література, книгодрукування. Літературна мова сягає апогею свого розвитку. Мелетій Смотрицький створює славнозвісну «Граматику словесну» старослов’янською мовою. Продовжує формуватися жива розмовна мова нашого народу, якою твориться багатющий український фольклор.



Внаслідок цілковитої втрати Україною політичної незалежності в кінці XVII-XVIIIст. українська літературна мова і культура в цілому зазнають переслідувань з боку російського уряду і церкви, закривається мережа українських братських шкіл. Натомість відкриваються російські школи й університети. Кращі вчені, митці переманюються в Росію, а Україна перетворюється на одну з російських провінцій.



Проте в час, здавалось би, найбільшого культурного занепаду з виходом «Енеїди» І.Котляревського в 1798 році, написаної живою розмовною мовою, починається новий етап у розвитку української літературної мови, мистецтва і науки. Тотальне переслідування української культури, русифікація України впродовж XIX-початку XX ст. завдають великої шкоди, але не зупиняють українського культурного відродження. Розвиток української літератури йде рівнобіжно з розвитком української лінгвістики. В 1906 році українську мову офіційно визнає Російська Академія наук.

У період визвольних рухів (1917-1920 рр.) українська мова знову стає державною і усуваються всі перешкоди на шляху її розвитку, але ненадовго. З початку 30-х рр. розпочинається новий тотальний наступ на українство, набагато підступніший і жорстокіший, ніж до того. Фізично знищуються не лише діячі науки і культури, а й основний носій української мови, споконвічних традицій українського народу – селянство: мільйони селян розкуркулено і заслано до Сибіру. Крім того, понад 7 млн. чоловік виморено голодом, 10 млн. українців гине під час Другої світової війни. Вимерлі або знищені українські села заселяються переселенцями з Росії. Планомірно русифікується словниковий склад української мови, звужується сфера вживання української мови.

З проголошенням незалежності України 24 серпня 1991 року в котрий раз розпочинається болісне, але повне надій і сподівань відродження української державної мови, науки, культури. І хочеться вірити, що цього разу воно буде неперервним і остаточним.



Українська мова – одна з найрозвиненіших і найбагатших мов світу. Нею написано й перекладено тисячі чудових художніх творів та наукових праць. Вона, нарешті, стає мовою незалежної держави України. І ми маємо любити й вивчати її, щоб духовно самозбагачуватися через неї, набиратися розуму.


5 жовтня 2024 року

Щорічно в першу неділю жовтня в Україні відзначають День працівника освіти. Професія вчителя – одна з найкращих і найскладніших водночас. Бути викладачем, вихователем, наставником – це справжнє мистецтво, обране за покликом серця. Ви плекаєте нові покоління, впроваджуєте зміни в освіті, впливаєте на суспільство, вносите визначальний вклад у розвиток України. Ваша робота завжди матиме виняткову важливість. Адже саме на вас покладено велику місію – виховувати зрілого й відповідального громадянина, який цінує свободу та всім серцем і душею любить рідну землю.




Бібліотека Коледжу щиро вітає викладачів із професійним святом! Зичимо вам мирного неба, міцного здоров’я і звершень у професійній діяльності! З нагоди свята пропонуємо переглянути відео презентацію «Усе починається з вчителя».

1 жовтня 2024 року

1 жовтня в Україні святкують День захисників і захисниць України. Це державне свято відзначається водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва, починаючи з 2014 року. Свято встановлено указом президента №806/2014 «Про День захисника України».




Свято започатковане з метою вшанування мужності та героїзму захисників, незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звичаїв українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.

14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала це свято на «День захисників і захисниць України». 28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України», який змінює дати державних свят відповідно до новоюліанського церковного календаря. День захисників і захисниць України перенесено на 1 жовтня (з 14 жовтня), бо це свято пов’язане з українськими військовими традиціями вшанування Дня Покрови Пресвятої Богородиці.

Українці стали більше цінувати захисників та захисниць в умовах повномасштабної війни. Адже саме завдяки ЗСУ ми можемо щоранку прокидатися в теплому ліжку. Тож дуже важливо привітати воїнів з їхнім професійним святом.




У такий знаменний день вітаємо всіх чоловіків, хлопців, жінок та дівчат, всіх тих, хто стоїть на захисті кордонів нашої Батьківщини. Ви сильні, стійкі, сміливі і хоробрі. Нехай служба буде спокійною, мирною, а життя – яскравим, довгим, а в домі панує тепло, затишок і любов. Шана і слава захисникам і захисницям Вітчизни, слава Україні!




Президент Володимир Зеленський повідомив, що 1 жовтня (День захисників і захисниць України, День українського козацтва та День Української повстанської армії) Україна вшанує загиблих захисників загальнонаціональною хвилиною мовчання.

«1 жовтня о 900 загальнонаціональна хвилина мовчання. Наш обов’язок – вшанувати всіх захисників і захисниць України, які віддали своє життя, захищаючи незалежність нашої держави. Памʼятаємо. Залишаємося вдячними. Усією країною», – написав президент.

30 вересня 2024 року

Всеукраїнський День бібліотек. Згідно з Указом Президента України «Про встановлення Всеукраїнського дня бібліотек» від 14 травня 1998 року №471/98 це свято відзначається в Україні щорічно 30 вересня.




Звичайно, зараз можна завантажити й купити майже будь-яку книгу, але! По-перше, усіх книг не купиш, а в бібліотеці їх можна взяти абсолютно безкоштовно. А по-друге, в бібліотеці є особлива, чарівна «книжкова» атмосфера, яка об’єднує однодумців. Адже сучасна бібліотека поєднує в собі освіту та інформування, надаючи доступ до свого фонду. Крім цього, відкриває електронний ресурс для читачів. Її функції стають значно ширшими, адже там проводять виставки, конференції, брифінги та творчі вечори. Бібліотека сьогодні – це точка опори, на якій будується простір культурного суспільства. Бібліотеки як скарбниці знань та інформації активно впливають на процеси розвитку економіки, науки, освіти, культури.

У цей день щиро вітаємо всіх колег із професійним святом, а нашим читачам пропонуємо переглянути літературну презентацію «Бібліотека – храм мудрості і науки: святковий парад улюблених книжок».

<
>

22 вересня 2024 року

22 вересня щорічно в Україні відзначається День партизанської слави. Раніше в це свято згадували в основному партизанів Другої світової війни. Але з 2014 року і в 2022 році багато партизан з’явилося серед наших сучасників. Ці хоробрі люди протистоять озброєним солдатам на тимчасово окупованих Росією територіях.




Під час Другої світової війни на українських територіях в тилу нацистів діяло близько 200 тисяч партизанів. Серед військовослужбовців партизани були як в числі Червоної Армії, так і серед УПА. Вони звільняли з німецького полону своїх солдатів.

Радянська пропаганда часто замовчувала подвиги українських партизанів. Тим часом, повстанці завдавали великих втрат армії Гітлера, сприяли швидкому просуванню Радянської Армії та деокупації українських міст.

Партизани зараз активно протидіють росіянам на всій окупованій території. Серед них є і професійні військові, і пересічні мешканці, вони допомагають нашій армії достовірною інформацією про військові склади і скупчення російських окупантів. Самі ж партизани зосереджені на диверсіях і знищенні колаборантів. Їх сила духу, патріотизм є запорукою нашої непереможності, дає впевненість у тому, що наш народ – незламний та сильний духом.

З нагоди цієї пам’ятної дати бібліотека Коледжу пропонує до уваги читачів презентацію «Герої тривожних світанків».

1 вересня 2024 року

День 1 вересня завжди особливо урочистий, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і водночас нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до самостійного життя.




Бажаємо усім вам на цьому шляху підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. Нехай ваші здібності, наполегливість стануть запорукою визначних успіхів у дорослому житті. Бажаємо студентам наснаги та віри у свої сили. Висловлюємо свою подяку викладачам. Дякуємо захисникам, завдяки яким ми маємо змогу реалізовувати право на освіту. Вперед до нових звершень!

Шановні керівники навчальних груп, пропонуємо для використання у роботі зі студентами четверту частину освітнього проекту «Діалоги про війну»: повномасштабне вторгнення».

29 серпня 2024 року

29 серпня в Україні відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Цей день встановлено Указом Президента України від 23 серпня 2019 року №621 для увічнення героїзму військовослужбовців і добровольців, які віддали життя за Батьківщину. Збереження і гідне вшанування пам’яті полеглих захисників України є священним обов’язком держави і суспільства.




Сьогодні Україна переживає найбільше випробування в своїй новітній історії – збройну боротьбу за незалежність і територіальну цілісність. Ми в скорботі схиляємо голови перед величним подвигом героїв, які полягли в боях за вільну, незалежну і нескорену Україну. Вічна шана та пам’ять!

До цієї пам’ятної дати бібліотека Коледжу пропонує переглянути віртуальну книжкову виставку «Соняхи пам’яті: із квітів капали насінням сльози за тими, хто віддав життя».

<
>

24 серпня 2024 року

24 серпня Україна відзначає найбільше державне свято – День Незалежності. Воно встановлене на честь виняткової історичної події – ухвалення у 1991 році Верховною Радою Української РСР Акта проголошення незалежності України. Цей документ увінчав тисячолітні прагнення Українського народу мати власну суверенну державу і самостійно визначати свою долю.




Акт про державну незалежність 24 серпня 1991 року спирався на Декларацію про суверенітет. А результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року стали найпереконливішим підтвердженням волі народу.

Сьогодні Україна ефективно стримує російський збройний напад завдяки зусиллям на військовому, дипломатичному, інформаційному фронтах, а також потужній міжнародній допомозі. Ми боротимемося до звільнення від окупанта останнього сантиметра української землі. Тож наше суспільство має консолідуватися для перемоги над агресором та розбудови держави як демократичної правової країни в сім’ї європейських народів.

З нагоди свята бібліотека Коледжу пропонує переглянути презентацію «Україна – це ти! Україна – це я! Незалежна і вільна державо моя!».

<
>

23 серпня 2024 року

23 серпня День Державного прапора України.Кожна країна має свій прапор, що містить певну символіку, яка передається як у зашифрованому, так і у прямому вигляді. Прапор України несе у собі давнє значення, поєднання пшеничного поля і блакитного неба.




Державний прапор України – прапор із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього та жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3. Використання жовтого і блакитного кольорів (з різними відтінками) на прапорах України простежується від прийняття християнства. Згодом ці два кольори набули значення державних. 2004 року президент Леонід Кучма підписав акт про проголошення 23 серпня Національним святом – Днем Державного Прапора України. З нагоди свята бібліотека Коледжу пропонує переглянути фотоколаж «Під синьо-жовтим прапором Свободи з’єднаємо великий наш народ».



29 липня 2024 року

Вночі з 28 на 29 липня 2022 року російські окупанти обстріляли Волноваську виправну колонію у селищі Оленівка. Там загарбники утримували українських військовополонених – захисників «Азовсталі».




27 липня 2022 року росіяни перевели майже 200 бійців бригади Національної гвардії України «Азов» у розташоване в промзоні нашвидку відремонтоване приміщення Волноваської виправної колонії. Наступного вечора військовополонених вишикували, перевірили за списком і по одному завели в барак, заборонивши виходити на вулицю. Близько 23:15 за межами колонії почувся вибух, а біля опівночі пролунав другий – цього разу вже всередині камери.

Внаслідок вчиненого росіянами воєнного злочину загинули щонайменше 53 українських захисники, ще 130 дістали поранень різної важкості.

В роковини трагедії бібліотека Коледжу пропонує переглянути презентацію «Оленівка.Лють.Розпач.Ненависть.Сльози».

<
>

28 червня 2024 року

В Україні 28 червня відзначають День Конституції. Головний державний документ був ухвалений саме цього дня рівно 28 років тому.




День Конституції України був офіційно встановлений 28 червня 1996 року, коли Верховна Рада України прийняла нову Конституцію незалежної України. Цей документ став правовою основою для розбудови демократичної, правової держави та гарантом суверенітету і територіальної цілісності України.

Це свято символізує прийняття Основного Закону держави, який визначає базові права та обов’язки громадян, структуру влади та правову систему країни.

З нагоди свята бібліотека Коледжу пропонує до перегляду віртуальну книжкову виставку «Правовий оберіг – моя Конституція».

<
>

22 червня 2024 року

22 червня – День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні. Це день початку війни, яка забрала життя кожного п’ятого українця.




Сьогодення історії нашої держави навчає нас особливо гостро усвідомлювати ціну свободи, миру та безпеки. Тож священним обов’язком кожного із нас є – навіки зберегти пам’ять про тих, хто відстояв зі зброєю в руках наші кордони, нашу свободу, наш власний демократичний вибір. Вшановуючи пам’ять минулого, ми ніколи не забуваємо про сьогодення!

З нагоди цієї пам’ятної дати бібліотека Коледжу пропонує переглянути віртуальну книжкову виставку «Історія гідності. Друга світова війна в Україні».

<
>

4 червня 2024 року

4 червня – День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Починаючи з 2014-го року, через російську збройну агресію на Донбасі, Україна дізналась, як це втрачати дітей на війні.




Відзначення дня безневинних дітей – жертв агресії на міжнародному рівні започатковано Генеральною Асамблеєю ООН ще у 1983 році. Відтоді щорічно 4 червня весь світ згадує про дітей, які постраждали у результаті військових конфліктів та будь-якої іншої агресії.

1 червня 2021 року народні депутати України ухвалили постанову щорічно відзначати дату 4 червня – як державний День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.




Питання захисту безневинних дітей – жертв агресії актуальне та надзвичайно болюче питання для всього суспільства. Сьогодні ми відстоюємо найдорожче – майбутнє наших дітей та їх право жити у країні з мирним небом над головою. Діти жодної країни не повинні знати жахіть війни, звук сирен, бомбосховищ та обстрілів. Кожна дитина має право на мирне небо, яскраве сонце, спокійні ночі та щасливе дитинство.

Діти України ще вчора жили щасливим та безтурботним життям, вони гралися з друзями, навчалися в школах, відвідували гуртки аж до страшного ранку 24 лютого 2024 року, коли прокинулися під звуки вибухів.

Щодня росія вчиняє проти населення України, зокрема і дітей, воєнні злочини, які у майбутньому будуть розслідуватися як злочини проти людяності. Щодня вона несе у сім’ї українців руйнування, горе і страждання.

Не забудемо жодну жертву, не пробачимо ворогові, бережемо світлу пам’ять про кожну дитину.



1 червня 2024 року

1 червня в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей, який також називають День дітей або Дитячий день. День запроваджений з метою привернення уваги до проблем дотримання прав і охорони здоров’я дитини.

З нагоди свята бібліотека Коледжу пропонує переглянути фотоколаж «Хай сонцю і квітам всміхаються діти».



18 травня 2024 року

Сьогодні в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв геноциду кримських татар.




Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони №5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.




Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом останнього року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників. Звичайним явищем були втечі з місць заслання. Особливого масштабу це явище набуло 1948 року, коли втекло 8692 кримських спецпоселенця, з яких було затримано 6295 і притягнуто до відповідальності 2645 осіб. Уряд уже 21 лютого 1948 року спеціальною постановою «Про заслання, висилку і спецпоселення» зобов’язало МВС встановити режим повного припинення втеч. 28 листопада 1948 року Президія Верховної Ради СРСР своїм Указом «Про кримінальну відповідальність за втечу з місць обов’язкового і постійного поселення у віддалені райони Радянського Союзу в період Вітчизняної війни» встановлювала довічний термін виселення і призначала 20-річне покарання примусовими роботами за втечу. 1954 року Президія Верховної Ради СРСР відмінила свій указ від 26 листопада 1948-го про кримінальну відповідальність за втечу з місць заслання.




У 2014 році російські окупанти Криму вперше в новітній історії заборонили проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя. За таких умов, вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їхніх прав набуває важливого українського та міжнародного значення.




Верховна Рада ухвалила Звернення до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року. Українські депутати закликають партнерів визнати депортацію кримських татар із Криму у 1944 році актом геноциду і долучитися 18 травня 2024 року до вшанування пам’яті його жертв. Вони також закликали сприяти відновленню державного суверенітету України над тимчасово окупованими РФ територіями, включно з Автономною Республікою Крим і містом Севастополем.

16 травня 2024 року

Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Вишиванка – це не лише особливий елемент святкового національного одягу, але й важлива частина культури українського народу.




День вишиванки – справжнє народне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та вшанування етнічного вишитого українського одягу. День вишиванки 2024 року пройде під час повномасштабної війни і буде особливо важливим.

З нагоди свята бібліотека Коледжу пропонує переглянути книжково-ілюстративну виставку «Вишиванка – свято української душі».

<
>

12 травня 2024 року

2024 року в Україні День матері припадає на 12 травня. День матері – особливе свято. Його відзначають навесні, коли оживає природа, розквітають квіти, зароджується нове життя, і це чи не найкраща метафора материнства.




Запропонувала заснувати таке свято американка Анна Джарвіс ще 1908 року. Однак в той час подія не несла такого позитивного характеру, як сьогодні. На жаль, мати Анни померла передчасно, тому жінка хотіла, щоб діти мали окремий день, коли могли вшановувати своїх матерів.

Вона надсилала листи з ініціативою кілька років поспіль. І, врешті-решт, 1910 року отримала позитивний результат. Того року у штаті Вірджинія (США) почали офіційно святкувати День матері. Далі, крок за кроком, все більше штатів впроваджували це свято. Згодом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, одразу після Першої світової війни, День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.




Вперше День матері в українській громаді відсвяткували 1928 року за ініціативою Союзу українок Канади. 1929 року свято відзначалося у Львові та на Тернопільщині. Пізніше воно стало популярним і в інших регіонах.

1939 року керівництво СРСР заборонило свято. Лише у 1990 році, завдяки зусиллям громадських організацій, воно повернулося до України. Згідно з указом президента від 10 травня 1999 року День матері в нашій країні відзначається офіційно кожної другої неділі травня.




Звичаї та традиції, які є поширеними в Україні під час святкування Дня матері:

- в цей день діти зазвичай готують сюрпризи своїм матерям, такі як листівки, квіти, подарунки, а також готують смачні страви та десерти для святкового обіду;

- багато сімей святкують цей день відвідуючи мам та бабусь, пригощаючи їх смачним обідом та даруючи подарунки;

- до війни, у деяких містах України, зокрема в Києві, Львові та Одесі, проводили різноманітні святкові заходи, концерти та фестивалі з нагоди Дня матері;

- багато магазинів, ресторанів та інших закладів пропонують спеціальні знижки та акції на святковий день, щоб допомогти дітям та дорослим вибрати ідеальний подарунок для своїх матерів;

- також у цей день зазвичай збираються всі члени сім’ї, щоб провести час разом, приготувати смачну їжу та насолодитися спілкуванням один з одним.




Слово «мама» практично у всіх мовах звучить однаково або дуже схоже. І українські, і іспанські, і китайські діти називають свою маму однаково – мама. Англомовні діти говорять «mom» – «мам».

9 травня 2024 року

9 травня – День Європи. День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників.




Президент України Володимир Зеленський 8 травня 2023 року підписав указ, який запроваджує в Україні святкування Дня Європи 9 травня.

З нагоди свята бібліотека коледжу пропонує переглянути презентацію «Мистецтво без кордонів: пізнаємо Європу через її культурне надбання».

<
>

8 травня 2024 року

8 травня 2024 року Україна разом з Європою та США відзначає День пам’яті та примирення, присвячений загиблим у Другій світовій війні.

Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» встановлено День пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939–1945 років.




Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни. А також – нагадати, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома тоталітарними режимами: націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР. У 1939-1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.




Друга світова війна 1939–1945 років стала найбільшою трагедією загальносвітового масштабу у ХХ ст. Забравши десятки мільйонів життів, зламавши долі сотням мільйонів людей, зруйнувавши вщент цілі міста й навіть країни, вона проклала свій кривавий шлях також і Україною.

На початку Другої світової війни український народ не мав незалежної держави та був розділений між кількома країнами. Обидві тоталітарні системи (нацисти й комуністи), що однаково не рахувалися з ціною людського життя, використовували невирішене «українське питання» та прагнення українців до незалежності й суверенітету у власних цілях та геополітичних іграх, а українські землі розглядали виключно як ресурс. Єдиним українським політичним суб’єктом у роки війни був визвольний рух – люди й організації, що боролися за незалежність від обох тоталітарних режимів. До таких організацій, зокрема, зараховують й Українську повстанську армію.

Фронт двічі прокотився землями України – спочатку із заходу на схід, потім зі сходу на захід. Мільйони українців поклали життя заради перемоги над нацизмом і відновлення миру. Мільйони зазнали поневірянь під час і після завершення війни.

Зламані долі тих, хто опинився у таборах чи у вимушеній еміграції вже після завершення війни, вибухи боєприпасів, які з часів війни таїлися в землі, а потім калічили й убивали вже у мирний час, важкі хвороби й тяжкий тягар суму за загиблими по сьогодні не відпускають людей у всьому світі.

Ми пам’ятаємо, що перемагає той, хто захищає рідну землю. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона – запорука неминучої перемоги сьогодні.

Нині українці відзначають цю пам’ятну дату в умовах повномасштабної війни росії проти України. Увібравши в себе усі злочинні практики нацизму, рф зазіхає на нашу територіальну цілісність та зруйнувала мир у Європі.

Наша боротьба триває, як і кілька десятків років тому. Ми неодмінно переможемо, бо захищаємо рідну землю. Слава героям різних часів, яким ми завдячуємо нашою свободою!




Друга світова війна закінчилася зусиллями дипломатії, але виграна вона була сміливими воїнами та зброєю. Сьогодні, коли Росія без оголошення війни напала на Україну і здійснює огидну, безчесну, засуджену міжнародною спільнотою незаконну агресію, ми маємо не просто право на загальнонаціональний збройний спротив, але і на підтримку всього світу. Українці зі зброєю в руках захищають Європу і дають шанс на створення нової, більш справедливої, світової системи безпеки, на побудову більш тривкого миру. Але умовою для цього є перемога над Росією, відновлення територіальної цілісності України та унеможливлення майбутньої агресії росіян проти будь-кого на планеті.

Після перемоги у російсько-українській війні наша держава та український народ отримають нове державне свято перемоги над рашизмом – сучасним нацизмом, що об’єднає все суспільство.

29 квітня 2024 року

29 квітня – Міжнародний день танцю. Бібліотека коледжу вітає студентів і викладачів хореографії з професійним святом та пропонує переглянути презентацію «А танець нас завжди мобілізує, дає наснагу, силу до життя…».

<
>
сторінка 2   перейти >>            
© 2025 – КЗ «ХФВКМ» ХОР
Назад до змісту